FISTF Events Season 2017-18

As a member of the Federation of International Sports Table Football (FISTF), the ATFA is able to host up to 6 Tournaments each season which form part of the FISTF World Circuit.

These tournament’s are played for varying levels of world ranking points and are played to a common format:

  • A group stage followed by knockout games
  • All matches 2X15 Minute Halves
  • All matches have referees

Some of these events take place over a full weekend with Individual and Team Categories whilst others are just one-day individual events.

Where possible, we attempt to run an Open Age Category, a Youth Category (typically U19) and a Ladies Category.

Given the higher level of organisation required, these events typically become the larger tournaments held each year and provide a fantastic opportunity for players from all over the country to meet up, play lots of matches and have great fun.

All clubs are eligible to host these events and the application form can be found on the Official Documents page here: http://subbuteoaustralia.com/?page_id=3886

FISTF SEASON 2017-18

International Open #1: Sydney, September 23-24 2017

click for full sized image

click for full sized image

Host: Subbuteo Parramatta

Winners:

Open: Bernard Lim (SG Lions, Singapore)

U19: Jonty Brenner (Northern Falcons TFC, Australia)

Ladies: Æowyn Elmer (Subbuteo Parramatta, Australia)

Teams: Sydney TFC, Australia

 

 

 

Satellite #1: Altona, Victoria, October 21 2017

click for full size image

click for full size image

Host: Western Flickers TFC

Winners:

Open: Benji Batten (Melbourne TFC, Australia)

U19: Alex Briffa (Western Flickers TFC, Australia)

 

 

 

 

 

Continental Championship: Melbourne, January 19-21 2018

click for full size image

click for full size image

Co-Hosts: Melbourne TFC, Western Flickers TFC

Winners:

Open: Carl Young (Melbourne TFC, Australia)

U19: Oliver Ollnow (Northern Falcons TFC, Australia)

Ladies: Kimi Wada (OSC Yamato, Japan)

Open Teams: Melbourne TFC, Australia

U19 Teams: Western Flickers TFC, Australia

National Teams: Singapore

Satellite #2: Kiama, March 11 2018

click for full size image

click for full size image

Host: Illawarra TFC

 

Winners:

Open: Raffaele Lombard (Sydney TFC, Australia)

U19: Torben Pfister (Northern Falcons TFC, Australia)

 

 

 

 

Satellite #3: Leichhardt, April 29 2018

click to see full size

click to see full size

 Host: Sydney TFC

Winners:

Open: Eliot Kennedy (Northern Falcons TFC, Australia)

U19: Gabriel Lombardi (Sydney TFC, Australia)

 

 

 

 

 

International Open #2: Fremantle, July 28-29 2018

click for full size image

click for full size image

Host Club: Subbuteo Perth

Teams and Individuals

Venue: Fremantle Town Hall

Main Contact: Beverly Bone: beverlyb@fremantle.wa.gov.au

FB Event: https://www.facebook.com/events/1614887761867852/