2017 Sydney International Open

Hosted by Subbuteo Parramatta

Good Games Bella Vista

September 23 and 24, 2017



Women’s Tournament - Saturday


Pl.

Women's GROUP 1

NAT/club







W

D

Pts

L

F

A

GD

1

Æowyn Elmer

AUS/par

1


1


2


3

0

9

0

4

0

4

2

Charlotte Wright

AUS/meb


1

0



1

2

0

7

1

1

1

0

3

Imojjen Elmer

AUS/par

0



1


0

1

1

4

1

1

2

-1

4

Angela Wooden

AUS/par


0


0

0


0

0

0

3

0

3

-3


Grand Final 

Æowyn Elmer 1 - Charlotte Wright 0




Teams Tournament - Saturday


Group 1

Northern Falcons Barbarians

Steve Dettre 3 1 Benji Batten

Adrian Grunbach 2 1 Christos Garagounis

Hermann Kruse 2 2 Dom Grenot

Eliot Kennedy 10 0 Arjuna Hanafi/Anthony Madiona

3 0


Hipfingerz Barbarians

Daniel Sirmai 0 3 Dom Grenot

Giuseppe Tardiota 5 6 Benji Batten

Geoff Sirmai 0 0 Christos Garagounis

Greg Werner 1 0 Arjuna Hanafi/Anthony Madiona

1 2


Hipfingerz Northern Falcons TFC

Geoff Sirmai 0 2 Steve Dettre

Giuseppe Tardiota 1 3 Eliot Kennedy

Greg Werner 0 3 Adrian Grunbach

Daniel Sirmai 1 3 Hermann Kruse

0 4


Pos Player/Team P W D L GF GA Pts GD

1 Northern Falcons TFC2 2 0 0 7 0 6 7

2 Barbarians* 2 1 0 1 2 4 0 -2

3 Hipfingerz 2 0 0 2 1 6 0 -5


*Barbarians are not a FISTF team and cannot progress to knockout rounds


Group 2

Subbuteo Parramatta Sydney TFC

Paul Magee 0 2 Daniele Lombardi

Nick Brill 0 3 Raffaele Lombard

Adrian Elmer 2 2 Tony Credentino

Richard Wilson 0 3 Fabrizio Coco

0 3


Subbuteo Parramatta Western Flickers

Adrian Elmer 5 1 Kevin Grant

Paul Magee 2 1 Anthony Wright

Richard Wilson 1 0 Steve Wright

Nick Brill 1 2 Benny Ng

3 1


Western Flickers Sydney TFC

Steve Wright 1 3 Daniele Lombardi

Benny Ng 2 3 Fabrizio Coco

Anthony Wright 0 5 Raffaele Lombard

Kevin Grant 0 1 Tony Credentino

0 4


Pos Player/Team P W D L GF GA Pts GD

1 Sydney TFC 2 2 0 0 7 0 6 7

2 Subbuteo Parramatta2 1 0 1 3 4 3 -1

3 Western Flickers TFC2 0 0 2 1 7 0 -6


Semi Finals

Northern Falcons TFC Subbuteo Parramatta

Steve Dettre 6 0 Adrian Elmer

Eliot Kennedy 5 2 Nick Brill

Adrian Grunbach 3 1 Richard Wilson

Hermann Kruse 0 1 Paul Magee

3 1


Sydney TFC Hipfingerz

Tony Credentino 4 0 Greg Werner

Fabrizio Coco 7 0 Daniel Sirmai

Raffaele Lombard 2 0 Giuseppe Tardiota

Daniele Lombardi 5 1 Geoff Sirmai

4 0


Grand Final

Northern Falcons TFC Sydney TFC

Hermann Kruse 2 2 Tony Credentino

Steve Dettre 1 1 Daniele Lombardi

Adrian Grunbach 0 4 Fabrizio Coco

Eliot Kennedy 3 3 Raffaele Lombardi

0 1




Junior’s Tournament - Sunday


Group 1

Jonty Brener 3 1 Benjamin Ng

Chris Soldatos 0 1 Gabriel Lombardi

Benjamin Ng 1 1 Chris Soldatos

Gabriel Lombardi 2 2 Jonty Brener

Jonty Brener 2 1 Chris Soldatos

Gabriel Lombardi 1 2 Benjamin Ng


Pos Player/Team P W D L GF GA Pts  GD

1 Jonty Brener 3 2 1 0 7 4       7      3

2 Gabriel Lombardi 3 1 1 1 4 4 4      0

3 Benjamin Ng 3 1 1 1 4 5 4      -1

4 Chris Soldatos 3 0 1 2 2 4 1      -2


Group 2

Oliver Ollnow 3 0 Charlotte Wright

Aiman Arjuna 1 0 Jonas Hahn

Charlotte Wright 1 0 Aiman Arjuna

Jonas Hahn 0 4 Oliver Ollnow

Oliver Ollnow 5 0 Aiman Arjuna

Jonas Hahn 0 2 Charlotte Wright


Pos Player/Team P W D L GF GA Pts    GD

1 Oliver Ollnow 3 3 0 0 12 0 9       12

2 Charlotte Wright 3 2 0 1 3 3 6        0

3 Aiman Arjuna 3 1 0 2 1 6 3        -5

4 Jonas Hahn 3 0 0 3 0 7 0        -7


Group 3

Daniel Sirmai 1 0 Katherine Palamara

Billy Wright 0 1 Torben Pfister

Katherine Palamara 0 0 Billy Wright

Torben Pfister 0 3 Daniel Sirmai

Daniel Sirmai 3 0 Billy Wright

Torben Pfister 1 1 Katherine Palamara


Pos Player/Team P W D L GF GA Pts   GD

1 Daniel Sirmai 3 3 0 0 7 0 9       7

2 Torben Pfister 3 1 1 1 2 4 4       -2

3 Katherine Palamara 3 0 2 1 1 2 2       -1

4 Billy Wright 3 0 1 2 0 4 1       -4


Barrage Round

Daniel Sirmai 3 0 Gabriel Lombardi

Charlotte Wright 0 1 Torben Pfister


Semi Finals

Jonty Brener 2 0 Torben Pfister

Daniel Sirmai 2 3 Oliver Ollnow (extra time)


Grand Final

Jonty Brener 0 0 Oliver Ollnow

      shots 2 1




Open’s Tournament - Sunday


Group 1

Anthony Madiona 0 4 Bernard Lim

David Sultana 0 0 Anthony Madiona

Bernard Lim 2 1 David Sultana


Pos Player/Team P W D L GF GA Pts GD

1 Bernard Lim 2 2 0 0 6 1 6 5

2 David Sultana 2 0 1 1 1 2 1 -1

3 Anthony Madiona 2 0 1 1 0 4 1 -4


Group 2

Neil Brener 0 1 Christos Garagounis

Fabrizio Coco 4 0 Neil Brener

Christos Garagounis 0 3 Fabrizio Coco


Pos Player/Team P W D L GF GA Pts GD

1 Fabrizio Coco 2 2 0 0 7 0 6 7

2 Christos Garagounis 2 1 0 1 1 3 3 -2

3 Neil Brener 2 0 0 2 0 5 0 -5


Group 3

Benji Batten 6 1 Yago Dzelalija

Yago Dzelalija 0 2 Tony Credentino

Tony Credentino 0 3 Benji Batten


Pos Player/Team P W D L GF GA Pts GD

1 Benji Batten 2 2 0 0 9 1 6 8

2 Tony Credentino 2 1 0 1 2 3 3 -1

3 Yago Dzelalija 2 0 0 2 1 8 0 -7


Group 4

Eliot Kennedy 5 0 Geoff Sirmai

Arjuna Hanafi 0 1 Kostas Barbaris

Geoff Sirmai 2 0 Arjuna Hanafi

Kostas Barbaris 0 6 Eliot Kennedy

Eliot Kennedy 5 0 Arjuna Hanafi

Kostas Barbaris 3 2 Geoff Sirmai


Pos Player/Team P W D L GF GA Pts GD

1 Eliot Kennedy 3 3 0 0 16 0 9 16

2 Kostas Barbaris 3 2 0 1 4 8 6 4

3 Geoff Sirmai 3 1 0 2 4 8 3 -4

4 Arjuna Hanafi 3 0 0 3 0 8 0 -8


Group 5

Kevin Grant 2 2 Giuseppe Tardiota

Raffaele Lombard 3 2 Daniele Lombardi

Giuseppe Tardiota 0 2 Raffaele Lombard

Daniele Lombardi 8 0 Kevin Grant

Kevin Grant 0 5 Raffaele Lombard

Daniele Lombardi 1 1 Giuseppe Tardiota


Pos Player/Team P W D L GF GA Pts GD

1 Raffaele Lombard 3 3 0 0 10 2 9 8

2 Daniele Lombardi 3 1 1 1 11 4 4 7

3 Giuseppe Tardiota 3 0 2 1 3 5 2 -2

4 Kevin Grant 3 0 1 2 2 15 1 -13


Group 6

Hermann Kruse 1 3 Benny Ng

Adrian Elmer 4 0 John Palamara

Benny Ng 2 1 Adrian Elmer

John Palamara 0 3 Hermann Kruse

Hermann Kruse 0 0 Adrian Elmer

John Palamara 0 5 Benny Ng


Pos Player/Team P W D L GF GA Pts GD

1 Benny Ng 3 3 0 0 10 2 9 8

2 Adrian Elmer 3 1 1 1 5 2 4 3

3 Hermann Kruse 3 1 1 1 4 3 4 1

4 John Palamara 3 0 0 3 0 12 0 -12


Group 7

Steve Dettre 3 1 Paul Magee

Dom Grenot 1 1 Steven Wright

Paul Magee 2 2 Dom Grenot

Steven Wright 2 1 Steve Dettre

Steve Dettre 3 0 Dom Grenot

Steven Wright 2 2 Paul Magee


Pos Player/Team P W D L GF GA Pts GD

1 Steve Dettre 3 2 0 1 7 3 6 4

2 Steven Wright 3 1 2 0 5 4 5 1

3 Paul Magee 3 0 2 1 5 7 2 -2

4 Dom Grenot 3 0 2 1 3 6 2 -3


Barrages

Benji Batten 6 1 Kostas Barbaris

Eliot Kennedy 5 0 Steven Wright

Raffaele Lombard 5 0 Adrian Elmer

Benny Ng 1 1 Daniele Lombardi

      shots 1 0

Steve Dettre 3 1 David Sultana

Christos Garagounis 0 0 Tony Credentino

      shots 1 0


Quarter Finals

Bernard Lim 2 0 Christos Garagounis

Raffaele Lombard 3 2 Eliot Kennedy         (extra time)

Benji Batten 2 3 Benny Ng

Steve Dettre 0 4 Fabrizio Coco


Semi Finals

Bernard Lim 3 1 Raffaele Lombard

Benny Ng 1 2 Fabrizio Coco


Grand Final

Bernard Lim 3 2 Fabrizio Coco