Category Archives: News

subbuteo news

Rudy Hesty adds Australian GP to his Asian Cup victory

Players from the Australian Grand Prix 2020

Players from the Australian Grand Prix 2020

The Australian Grand Prix of Table Football kicked off on Friday 7th February with players arriving for the Dinner Draw held at 1959 Bar & Grill within South Melbourne FC’s fantastic facilities.  The draw threw up a couple of candidates for the dreaded Group of Death in the Open event, but with the depth in quality there would be no easy progression to the round of 16.

Due to several players suffering from illness, the Juniors competition was reduced to a round robin competition between all competitors, and the women’ event unfortunately had to be cancelled.  All individual events were held on the Saturday, with the Club Teams and International Team friendly held on the Sunday, along with a WASPA for those players without Club Teams at the event.

JUNIOR FISTF

In the junior’s event, the clash between the top two ranked players determined the title.  Northern Falcons’ Torben Pfister claimed the title with his 2-0 win over Western Flickers’ Benjamin Ng who finished as runner up thanks to his 1-0 victory over clubmate Jayden Truter.

OPEN FISTF

Group 1 pitted top seed Bernard Lim against top ranked Central Victoria TFC Player Steve Wright and Western Flickers junior Jayden Truter.  Bernard comfortably topped the group, scoring 7 goals without reply, whilst Steve progressed thanks to a 3-0 victory over Jayden.

Group 2 drew current Asian Champion Rudy Hesty from Singapore with former European, English and Scottish Champion (plus World Cup runner up!) Michael Dent from Malaysia.  Making up the group of three was ATFA President Adrian Connolly.  The Group started with Adrian doing well to contain Rudy before succumbing to a 1-3 loss, before upsetting Michael 2-0 to progress.  Rudy narrowly accounted for Michael 1-0 to ensure he topped the group.

Group 3 was the most tightly contested.  The 3rd seed Benny Ng seemed to be cruising to the round of 16, but a 0-1 loss to North Falcons’ junior Torben Pfister in the final round saw the pair deadlocked with Northern Pheonix’s Christos Garagounis on top.  With all three players sharing 1-0 victories over each other, the 3-way head to head was deadlocked.  This meant the unfortunate Christos was relegated to 3rd place on goal difference by virtue of his smaller victory over the remaining group member, Arjuna Hanafi.

In Group 4 the clash between reigning AGP Champion Robert Green and 2018 World Cup junior Australian representative Benji Batten determine top place in the group.  The reigning champ prevailed 2-1.  Benji progressed in second place thanks to narrow victories over Italian Claudio Recinelli and Northern Pheonix’s Paul Mercer.

In Group 5 Jurong Subbuteo Club’s Vikas Chandiramani comfortably progressed with three straight wins, scoring 11 goals without conceding.  The top FISTF ranked women’s player at the event, Beth Eveleigh, progressed in second place thanks to her win over newcomer Nathan Urbaniak of Melbourne TFC who took out third place after defeating Hipfingerz’ Jeremy Simpson.

Group 6 was one of the “Groups of Death”.  Anthony Madiona had to forfeit his games due to illness, leaving Jurong SC’s Rizal Taib, Northern Falcon’s Eliot Kennedy, and Melbourne TFC’s Luke Radziminski to battle it out.  Luke started well, winning the first two games to top the group and putting his name forward as a dark horse for the title.  5th seed Eliot progressed in 2nd place with a 6-2 win over Rizal in the final group game.  Rizal can feel somewhat unlucky to have copped 10 goals in just two games by virtue of the tough group, and he would later show this by making the final of the consolation WASPA.

Group 7 pitted Australia’s Italian Tony Credentino against Singapore’s Italian Luca Maida.  Both started well with strong wins over their other two opponents – Central Victoria TFC founder Kevin Grant and Western Flickers’ newcomer Peter Benholm.  With the final clash between Tony and Luca ending 1-1 it was Luca who topped the group on goal difference.  Kevin took out third place with his 2-0 win over Peter.

In Group 8, Giuseppe Tardiota quickly established himself as the main threat to 8th seeded FISTF President Steve Dettre.  Both Giuseppe and Steve had comfortable wins over Juliette Browne and Benjamin Ng to set up the final game to decide the group.  Giuseppe took out the clash 1-0 to top the group, whilst Benjamin defeated Juliette 3-0 to finish 3rd.

The round of 16 saw several familiar clashes.  Giuseppe Tardiota was out for revenge against Adrian Connolly who defeated Giuseppe 4-1 at this stage of last year’s AGP, whilst Melbourne TFC’s Benji Batten and Luke Radziminski resumed their friendly rivalry, and the experienced Northern Falcons duo of Eliot Kennedy and Robert Green renewed acquaintances once more.  Luke and Adrian perhaps suffered a little from the long breaks after games in their small groups prior to the round of 16, but credit to Benji and Giuseppe who were both playing well by this stage and took out their clashes.  Robert Green was also looking strong in his 4-0 over clubmate Eliot.

In the other clashes, top seed Bernard Lim overcome Tony Credentino 2-1, Torben Pfister defeated Beth Eveleigh 4-0, Luca Maida defeated Steve Wright 4-1, Rudy Hesty defeated Steve Dettre 4-1, and Benny Ng narrowly took out his clash with Vikas 1-0.

The quarter finals were tight affairs, with the exception of Rudy Hesty’s 7-2 win over Benji Batten – Rudy confirming his early favouritism.  Torben beat Luca 2-1, with the junior FISTF Australian Grand Prix winner now advancing to the semi finals of the Open event.  The other two clashes went to sudden death golden goal extra time.  Benny Ng and Robert Green scored the crucial goals that took them through to the semis, with Giuseppe and Bernard bowing out.

In the semi finals, Rudy was again in ominous form, defeating Torben 5-0.  The other clash was much tighter.  Benny Ng holding on for a 1-0 win over 2019 Australian Grand Prix winner Robert Green.

This set up an all Singaporean final, meaning that for the first time a Singaporean would be taking out the title.  The final was a tight and tense affair.  Both players didn’t give an inch.  The title needed to be decided on a penalty shootout.  Rudy kept his nerves and won the shootout 3-0 to claim the 2020 Australian Grand Prix Open title.

 

Australian Grand Prix winner Rudy Hesty (left), celebrates with runner up Benny Ng

Australian Grand Prix winner Rudy Hesty (left), celebrates with runner up Benny Ng

OPEN WASPA CONSOLATION PLATE

A Consolation Plate WASPA event was held for other those competitors eliminated from their groups in the FISTF Open.  The players from the Groups of 3 were given a bye into the ¼ finals, along with the best 3rd place from the remaining groups, Christos Garagounis.  In the barrage, Benjamin Ng overcame Peter Benholm 3-0, Nathan Urbaniak beat Juliette Browne 3-1, Arjuna Hanafi beat Kevin Grant 2-1, and Claudio Recinelli defeated Jeremy Simpson 3-1.

The ¼ finals saw narrow wins for Michael Dent, Nathan Urbaniak, and Benjaim Ng.  All three won 1-0 over their respective opponents.  Razil’s clash with Claudio was a more open affair, with Razil prevailing 5-2.

The semi-finals saw Rizal narrowly defeat Nathan Urbaniak who did well to make the WASPA Plate semis in his first FISTF event.  Meanwhile Michael Dent looked good in his 3-0 win over Benjamin Ng.

The final was again a tight affair.  Michael controlled much of the tempo of the game and scored the only goal of the game to take out the title.  The result meant that the FISTF Open winner and the WASPA Consolation Winner both came from Group 2 of the FISTF Event, perhaps unofficially giving it the title of the Group of Death!

SUNDAY WASPA

On the Sunday a WASPA event was held between those players not involved in a club team.  A strong field was available.  The players were divided into two groups.  The final places were decided in a straight clash of 1st vs 1st from each group so that players could watch the final of the FISTF Club Team event.  This put added pressure on each group game, particularly in Group 2 where Giuseppe and Tony were battling it out for top spot.  Their clash finished in a 0-0 draw, meaning that Tony took out the group on goal difference to set up a title clash with Bernard Lim, who comfortable won the other group.  Both Tony and Bernard had not conceded a goal in their group games, but both had been scoring freely as well so it set up an interesting final.  Tony pushed the top FISTF ranked player at the event all the way before ultimately going down 2-3 to Bernard.

In the remaining playoffs, Giuseppe defeated Arjuna 2-1 to take out 3rd place, whilst Nathan defeated Peter 1-0 to finish 5th.

FISTF CLUB TEAMS

Six clubs contested the team event – all four Victorian clubs, plus Northern Falcons from Sydney and Jurong Subbuteo Club of Singapore.  Unfortunately, due to flight cancellations resulting in an earlier flight home than planned, Torben Pfister was not available to play for his club in the event.

In Group 1, as expected, the North Falcons progressed, their only defeats being virtue of the forfeits caused by Torben’s unavailability.  Western Flickers narrowly overcome Northern Phoenix to progress with the Falcons to the semi-finals.

In Group 2, Melbourne TFC and Jurong Subbuteo Club were too strong for Central Victoria TFC competing in their first FISTF event as a team.    The clash between Melbourne and Jurong determined top spot, with Melbourne prevailing.

In the semi-finals, the forfeited 4th tie proved too much a handicap for Northern Falcons to overcome in their narrow defeat to Jurong, whilst Melbourne proved too strong for the Western Flickers after some high scoring clashes, including Benji Batten’s 4-3 win over Adrian Connolly (after Adrian gave him a 4 goal head start early in the clash!).  The Melbourne team, with Carl Young and Peter Thomas back in its ranks, looked to be hitting its stride nicely for the final.

The final was filled with goals and drama.  Two individual contests were level at 2-2, and a narrow win to each team in the remainder meant that the teams clash progressed to golden goal extra time.  Benji Batten scored the golden goal that gave this club the title and couldn’t hide his delight!

INTERNATIONALS

Firstly, a B international friendly was held between Australia and Singapore.  Adrian Connolly, Giuseppe Tardiota, Tony Credentino and Paul Mercer were pitted against Bernard Lim, Luca Maida, Rizal Taib, and, Arjuna Hanafi, respectively.  With two individual wins each, and an equal goal difference, the friendly ended in a draw.

The A international was almost as close.  With two draws, and a win apiece, the clash was decided on goal difference.  Rudy Hesty was again the hero for Singapore, with his larger victory than that of Benji Batten giving the win to Singapore who once more prevailed over Australia in an A international.

This concluded the weekend’s event.  A big thank you to all players who competed and helped out throughout the weekend in various official and unofficial capacities to ensure the tournament delivered on expectations, and more.  Special thanks must go out to Paul Mercer for his great organisational skills, and Kevin Grant for all his heavy lifting and transporting of all the boards (as well as building them in the first place!).  We hope to see you all at future events, be it a FISTF event on the international calendar or a local WASPA.

Adrian Connolly

ATFA President

Australian National Team Qualification Tournament

australian table football association subbuteo national team wc trials poster 600px
2020 sees the FISTF World Cup of Table Football take place in Italy in September. Players who are thinking of traveling to Italy for the event are invited to compete in a qualification tournament next month. Please use the entry form below if you would like to compete in the tournament to qualify to represent ATFA at the World Cup. We will also be holding a WASPA tournament on the same day at the same venue – it would be great to have as many players coming along to create atmosphere! So please also enter on the form below if you’d like to play in that WASPA tournament (this will help the Northern Falcons TFC know how many pitches to set up for the day).

Saturday, March 7, 2020
Willoughby Park Bowling Club – 13 Robert St, Willoughby East, NSW
Registrations on the day will be open from 9:00AM.
Flick-off is at 10:00AM sharp.

A tournament held to determine places for Australian table footballers who wish to represent the country at the 2020 World Cup in the Open Individual Event and the Veterans’ Individual Event. There will also be a WASPA tournament held simultaneously, for those not wishing to compete at the World Cup but who’d like to be part of the atmosphere on the day of the qualifying tournament.

Entry to the World Cup qualifying tournament(s) on the day is $20 per player.
Entry into the WASPA tournament is $5 per player
Entry fees payable on the day.

All games will be played on Extremeworks astropitches.

A BBQ lunch will also be available on the day.

Father and son double act as Lims top Open and U19 in Asia

Singapore Lions’ Bernard Lim retained his top ranking in Asia in the latest FISTF rankings released overnight.

Antonio Carabillo refereeing Benny Ng v Bernard Lim during the Asian Cup 2019.

Antonio Carabillo refereeing Benny Ng v Bernard Lim during the Asian Cup 2019.

At the same time, his son Isaac, regained Asia’s top ranking in U19 for the first time since May of 2019, with Oli Kruse (Northern Falcons/AUS) dropping down to 2nd, his lowest place also since May 2019.

There was no change in the Vets, U15 or U12.

In the Women’s category, Japan’s Eiko Yoneda (Yokohama) moved to the top of the rankings for the first time, ahead of Kimi Wada (Yamato/JPN) and Beth Everleigh (Northern Phoenix/AUS).

In the team’s category, Singapore Lions continued their leapfrog with Northern Falcons, taking top rank, while Jurong moved back to 3rd place.

All rankings

FISTF-Asian-rankings-202001_women

FISTF-Asian-rankings-202001_U19

FISTF-Asian-rankings-202001_Open

FISTF-Asian-rankings-202001_vets

FISTF-Asian-rankings-202001_team

 

Registered Players List for the 2020 Australian Grand Prix

596491EA-1434-47DA-90ED-A44CF9688F8B

Here is the updated list of registrations for the 2020 Australian Grand Prix to be held in Melbourne on February 8 and 9. It’s not too late to sign up and join in for our biggest tournament of the year! Register HERE 

OPEN CATEGORY

OPEN
1 Steve Wright Central Vic TFC
2 Charlotte Wright Central Vic TFC
3 Billy Wright Central Vic TFC
4 Juliette Browne Central Vic TFC
5 Kevin Grant Central Vic TFC
6 Jeremy Simpson Hipfingerz
7 Luca Maida Jurong Central Subbuteo Club
8 MOHD RIZAL TAIB Jurong Central Subbuteo Club
9 Rudy Hesty Jurong Central Subbuteo Club
10 Vikas Chandiramani Jurong Central Subbuteo Club
11 Nathan Urbaniak Melbourne TFC
12 Benji Batten Melbourne TFC
13 Arjuna Hanafi Melbourne TFC
14 Luke Radziminski Melbourne TFC
15 Torben Pfister Northern Falcons TFC
16 Robert Green Northern Falcons TFC
17 Eliot Kennedy Northern Falcons TFC
18 Stephen Dettre Northern Falcons TFC
19 Beth Eveleigh Northern Phoenix TFC
20 Paul Mercer Northern Phoenix TFC
21 Christos Garagounis Northern Phoenix TFC
22 Bernard Lim SG Lions TFC
23 Giuseppe Tardiota Sydney TFC
24 Tony Credentino Sydney TFC
25 Anthony Madiona Western Flickers TFC
26 Peter Benholm Western Flickers TFC
27 Adrian Connolly Western Flickers TFC
28 Benny Ng Western Flickers TFC
29 Benjamin Ng Western Flickers TFC
30 Jayden Truter Western Flickers TF

 

JUNIOR CATEGORY (U19)

1 Charlotte Wright Central Vic TFC
2 Billy Wright Central Vic TFC
3 Torben Pfister Northern Falcons
4 Benjamin Ng Western Flickers TFC
5 Jayden Truter Western Flickers TFC
6 Josh Tey Western Flickers TFC

LADIES CATEGORY

1 Charlotte Wright Central Vic TFC
2 Juliette Browne Central Vic TFC
3 Beth Eveleigh Northern Phoenix

TEAMS CATEGORY 

1 Melbourne TFC
2 Northern Falcons TFC
3 Western Flickers TFC
4 Jurong Central SC
5 Central Victoria TFC
6 Northern Phoenix
7 Sydney TFC

INTERNATIONAL FRIENDLY

Australia vs Singapore

Lim claims top spot in last Asian ranking for 2019

Singapore’s Bernard Lim claimed the top spot in Asia in the last ranking for the Open category in 2019.

Antonio Carabillo refereeing Benny Ng v Bernard Lim during the Asian Cup 2019.

Antonio Carabillo refereeing Benny Ng v Bernard Lim during the Asian Cup 2019.

It was the fist time the Singapore Lions player has ever led the CASTFA rankings.

He overtook Antonio Carabillo (HKG/Dragons), who led Asia for 8 months during 2019.

The Northern Falcons TFC kept their top slot in the teams category, while there were few changes elsewhere in the rankings.

We can expect some big moves after the Australian Grand Prix in February.

FISTF-Asian-rankings-201912_women
FISTF-Asian-rankings-201912_U19
FISTF-Asian-rankings-201912_Vets
FISTF-Asian-rankings-201912_Teams
FISTF-Asian-rankings-201912_Open

rankings processed by Paul Mercer

Announcement: World Cup Qualifier Event


ATFA is pleased to announce that the World Cup Qualifying event to determine the representatives for the Open and Veterans categories in individual and teams events will be held on March 7 in Sydney at the Willoughby Park Bowling Club.

As previously communicated, the highest FISTF ranked player who nominated to represent Australia will be selected.  This event will determine all other available individual places for the World Cup, and the members of the Australian team.

Details for registrations will be announced soon.

Details of the 2020 World Cup Selection process are found here: http://subbuteoaustralia.com/?p=5328

Fab and Torben claim Falcons Christmas Doubles Cup

Lots of laughter, some outrageous goals, shots and genuine comradeship were features of the Northern Falcons Christmas Doubles Cup.
Sydney’s love affair with the doubles format stretches back to the early 70s when Don and Gary Hosie created the idea at the North Sydney Boys High School in their Subbuteo competitions.

Action from North Sydney Boys High 1978 Doubles

Action from North Sydney Boys High 1978 Doubles

Over the years, there have been some slight revisions to the rules, but in essence the format remains the same: two players control one team, with one player controlling the defence, the other the attack, and roles reversing at halftime.

1988 Doubles Action

1988 Doubles Action

It can sometimes be frustrating as the actual number of flicks is reduced, but it also allows for spectacular moves, with shots on the run from free-play, as well as set pieces.
The latest tournament had it all.
With 15 players, we have 7 pairs and Simon Cole volunteered to be the ‘lone wolf’ in the early round.

Christmas Cup Doubles competitors

Christmas Cup Doubles competitors

There were four ‘father/son’ pairs, which tested family ties, as “advice” was either ignored or rejected in classic “father-son fashion”!
As always, it took players some time to come to grips with the format, and goals were at a premium.
In group 1, Fab and Torben were held by Tony and Paolo, while Geoff and Eliot (whose friendship stretches all the way back to those early years of Subbo at NSBHS) scored the first goal of the night against Kostas and his son Dimitris.
Geoff and Eliot headed to the semis after their 1-0 win against the Credentinos, while Fab and Torben hit their straps, beating the Barbaris’ 2-0, then the NSBHS old boys 2-0.

Torben, Kostas, DImitris and Fab

Torben, Kostas, DImitris and Fab

Eliot and Geoff - long time friendship

Eliot and Geoff – long time friendship

In Group 2, Simon Cole, returning to play a
fter many months of sabbatical, showed he had not lost his touch, with some great moves and an excellent ‘cut’ shot to beat Steve and Louis. Jonty and Neil were held by Adrian and Stefanos, before Simon scored another 1-0 win against the Breners. The Dettres sweated on the result of Adrian and Stefanos against Simon, before scoring to beat the Breners and qualify for the semis.

Louis, Steve and Simon

Louis, Steve and Simon

In the semis, Simon was paired with Adrian Grunbach, and they performed well against a sterling effort from Eliot and Geoff, winning 1-0. In the other match, Fab and Torben were looking like a well oiled machine, taking a 2-0 lead into halftime, where they held on.

In the final, Fab and Torben came out on top, winning 1-0 to cap a great night.
Many thanks to the Falcons players for bringing food for the night, and to everyone for playing in such a great spirit, with laughter ringing out all night.

I’d like to wish everyone a Merry Christmas and all the best for the New Year.

Results: Christmas Cup